שיטת 12 הצעדים לגמילה מהתמכרויות

אם אתם מעוניינים בפתרון לבעיית התמכרות כלשהי שיש לכם, שיטת 12 הצעדים יכולה להתאים ולסייע לכם להיגמל. בואו ללמוד כיצד לסייע לעצמכם לעבור זאת בשלום!

 

למי השיטה מתאימה?

השיטה פותחה על ידי קבוצת "אלכוהוליסטים אנונימיים" (AA), כשיטה לגמילה מהתמכרות לאלכוהול. עם זאת, השיטה יכולה להתאים לכל סוג של התמכרות, ואף אומצה על ידי קבוצות גמילה מתחומים רבים – סמים, אכילת יתר, הימורים ועוד.

 

מהם 12 הצעדים בשיטה?

1. הודינו שאנו חסרי אונים מול האלכוהול, שאבדה לנו השליטה על חיינו.
2. הגענו לאמונה שכוח גדול מאתנו יכול להחזיר לנו את שפיות דעתנו.
3. החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו.
4. עשינו חשבון נפש מוסרי, נוקב וחסר פחד.
5. התוודינו בפני אלוהים, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדויק של פגמינו.
6. היינו נכונים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו.
7. ביקשנוהו בענווה שישחרר אותנו מחסרונותינו.
8. עשינו רשימה של כל האנשים שבהם פגענו והיינו נכונים לכפר על כל מעשינו בפניהם כולם.
9. כיפרנו על מעשינו במישרין בפני אנשים אלו כאשר הדבר ניתן, פרט למקרים שמעשה זה יפגע בהם או באחרים.
10. המשכנו בחשבון הנפש, וכאשר שגינו, הודינו בכך מיד.
11. חיפשנו בדרך של תפילה והרהורים לשפר את הקשר ההכרתי שלנו עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו עבורנו ומבקשים את הכוח לבצע זאת.
12. משעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסינו לשאת בשורה זו לאלכוהוליסטים וליישם עקרונות אלה בכל תחומי חיינו.

יש לציין כי מפתחי השיטה היו דתיים, ולכן הצעדים מתייחסים ברובם לאמונה בכוח עליון ומאופיינים ברוחניות רבה – אך הם יכולים להתאים לכל אדם (כפי שמשתמע מהניסוח "השגחת אלוהים כפי שאנו מבינים אותו").

 

מהם הערכים שעומדים בבסיס השיטה?

כפי שניתן לראות מרשימת 12 הצעדים, הערכים העיקריים בשיטה הם הכרה בכך שהתמכרות היא מחלה, ולכן יש לטפל בה מהשורש ובצורה יסודית ונרחבת – על ידי התנזרות מוחלטת מההתמכרות.

השיטה מבוססת על הכרה עצמית של האדם בכך שהוא מכור, ולשם כך נדרש ממנו חשבון נפש עמוק וכפרה על מעשים מהעבר. ההנחה היא שגם לאחר הגמילה, יש להמשיך ולהיות מודע לכך שההתמכרות עשויה לחזור – ולכן יש להיות בבקרה עצמית מתמידה. לרוב השיטה מועברת במסגרת קבוצתית, כך שלכל מכור יש תמיכה ממכורים נוספים בזמן תהליך הגמילה שלהם.

 

האם השיטה עובדת?

ישנם נתונים לפיהם 75% מאלו שניסו את השיטה ברצינות – הצליחו להיגמל מההתמכרות. זוהי שיטה מוכרת ורווחת ברחבי העולם, ומיליוני אנשים כבר נגמלו מהתמכרויותיהם בעזרתה.

עם זאת, יש לציין כי השיטה אינה מהווה תחליף לטיפול פסיכיאטרי או פסיכולוגי. עוד פרטים תמצאו באתר: https://www.gmila.org.il.

תוכן עניינים

מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
בקבוקון
בריאות
מהו שמן סיבידי?

ידע הוא כוח בחיים וככל שאנו יודעים יותר כך אנו חזקים יותר, מוצלחים יותר ויודעים יותר טוב כיצד לנהל את חיינו. לא סתם אנשים אשר לומדים באוניברסיטה זמן רב מרוויחים

אופנוע ראשית
בריאות
כמה מסוכנת לבריאות רכיבה על אופנוע

כל אדם יודע שרכיבה על אופנוע היא עסק מסוכן, רובנו בטוחים שהסיבה לכך היא אחוז הפגיעה והתמותה כתוצאה ישירה מתאונות, בין אם הן עצמיות או בין אם הן מערבות כלי

חזה
שירותי בריאות
ניתוח להגדלת חזה

ניתוח להגדלת חזה הוא הליך רפואי קוסמטי שבמהלכו מחדירים לרקמת השד שתל סיליקון ובעזרתו השד נראה גדול יותר מוצק ועומד. ניתוח להגדלת חזה לא משפיע רק על המראה החיצוני למרות