מהי לקות למידה בלתי מילולית

לקות למידה בלתי מילילות היא בעיה נוירולוגית אשר כוללת מגוון רחב של לקויות אשר משפיעות באופן ניכר על היכולת הביצועית וכן דרכי ההתנהלות. במאמר זה נסביר לעומק מהן לקויות למידה בלתי מילוליות וכיצד ניתן לטפל בהן, בעיקר בגילאים צעירים.

מהי לקות למידה בלתי מילולית?

קיימים לא מעט מיתוסים בנושא לקות למידה בלתי מילולית, וזאת בשל העובדה כי רבים אינם מכירים את הנושא לעומקו או סבורים כי מדובר בבעיה חולפת אשר משתפרת עם השנים או כי מדובר באנשים לא חכמים – מיתוסים אשר אינם נכונים, וזאת בשל ידע מועט ולא מעט בורות בתחום של לקות למידה בלתי מילולית. עם זאת, חוקרים וקלינאי תקשורת מובילים הגדירו לקות למידה בלתי מילולית (NVLD) כלקות נוירולוגיות התפתחותית אשר כוללת שורה של הפרעות אשר אינן משפיעות על יכולת הדיבור, אלא על דרך ההתנהלות. כך לדוגמא, אנשים אשר סובלים מלקות למידה בלתי מילולית עלולים לסבול מפערים בין כישורים מילולים גבוהים לעומת היכולת להתבטא בכתב, כמו גם קושי ביצירת קשרים חברתיים אשר עשויה להחריף עם הזמן.

מדוע חשוב לעבור אבחון בזמן?

מי אשר אובחן כבעל לקות למידה בלתי מילולית עשוי לפתח תסכול משמעותי, כתוצאה מאי היכולת לבטא את עצמו בכתב כשורה, ולכן על אף כי לא ניתן להבחין בלקות באופן  מילולי, הלקות מתבטאת לרוב באי יכולת לפתח מיומנות הכרחיות אשר יוצרות פיגור משמעותי בהשוואה לבני אותה שכבת גיל. בנוסף, ילדים ומבוגרים אשר אינם מאובחנים בזמן עשויים לסבול מדיכאון, תסכול וכן בעיות רגשיות אשר משפיעות מאוד על התחושה האישית וכן תחושת המסוגלות. משום כך, אבחון של לקות למידה בלתי מילולית חייב להתבצע בזמן, וזאת בשל הצורך לתת את המענה הנדרש בעבור הילד/ה, לצורך קבלת טיפול וכלים אפקטיביים אשר יתרמו למימוש הפוטנציאל הגלום, על אף קיומה של הלקות.

למידה

כיצד מאבחנים לקות למידה בלתי מילולית?

לקות בלתי מילולית מאובחנת לרוב בגילאים צעירים, כתוצאה מפערים אשר נוצרים וניכרים לעין, כבר בכיתה א'. לאור העובדה כי רבים סבורים כי לקות למידה בלתי מילולית היא סוג של אספגר, חוששים הורים להפנות את ילדיהם לאבחון, ולכן חשוב לומר כי עד היום לא הוכח כי מדובר בתסמונת אספרגר באופן סופי. מדובר באבחון מקיף אשר בודק בדיקות רפואיות אצל הרופא המשפחתי וכן אבחון מקצועי אשר נעשה באמצעות אנשי מקצוע מובילים ומנוסים אשר בודקים פרמטרים שונים הכוללים את יכולת הדיבור והשפה, מבחן איטיליגנציה, מיומנות מוטוריות, מבחני זיכרון ועוד. באמצעות מכון דרור פסיכולוגיה וחינוך אשר נחשב לאחד המכונים המצליחים והמובילים בישראל תוכלו לקבל אבחנה מדויקת בעבור ילדכם, כל זאת בליווי מקצועי לכל אורך התהליך. לקבלת מידע נוסף, היכנסו לאתר הרשמי, השאירו פרטים ונציג ישוב בהקדם.

תוכן עניינים

מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
סמים ראשית
קנאביס וCBD
כמה עולה תהליך הגמילה מסמים

תהליך הגמילה מסמים הוא מסע, הוא מסע שלכם אל מול עצמכם ואל תוך עצמכם, גם אל תוך החלקים הפחות נעימים שקיימים בכולנו. במהלך המסע של גמילה מסמים אתם תחוו את